Paintball oyun müsabakaları genel olarak 90 dakika sürer. Bu 1.5 saatlik oyun süresince kullanılan birçok malzeme daha doğrusu ekipman vardır. Paintball malzemeleri özelliklerine ve kalitesine göre değişen çok çeşitli ekipmanlardan oluşur. Ayrıca bu malzemeler ilkdefa paintball oynayacak kişiler için daha uygunken bazıları profesyonel paintball oyuncuları için daha uygundur. Paintball malzemelerinin büyük bir kısmı, oyun sırasında oyuncuların herhangi bir şekilde yaralanmasını önlemek için tasarlanmış koruyucu ürünlerden oluşur. Fiziksel güç ve stratejik planlamaya dayalı bu eğlenceli oyunun malzemeleri şunlardır:
  1. Paintball Silahları
Paintball silahları teknik özelliklerine göre 3 çeşittir, pompalı paintball silahları, yarı otomatik paintball silahları ve tam otomatik paintball silahları. Her silahın modeline göre teknik özellikleri farklıdır. Son zamanlarda pompalı paintball silahı kullanımı neredeyse kalmadıysa da bazı yerlerde acemi oyuncuların antrenman yapması için kullanılmaktadır. Paintball silahları hakkında daha detaylı bilgi, model bilgisi ve hangi modelin ne tarz oyunlar için uygun olduğu konusunda bilgi almak için paintball silahları ve özellikleri yazımıza göz atabilirsiniz.
  1. Paintball Maskeleri
Paintball malzemeleri içerisindeki en önemli koruyucu ekipmanlar maskelerdir. Yüzünüzün tamanını kapatan, görüş alanı kırılmaz cam benzeri bir materyalden yapılan bu maskeyi oyun başlamadan takmalı oyun bitene kadar kesinlikle çıkarmamalısınız. Oyun sırasında maskesini herhangi bir sebeple çıkaranlar oyundan diskalifiye olur. Maske bu denli önemli bir ekipmandır. Çok yakın bir zamana kadar maskelerin buğulanması ve görüş mesafesini sıfıra indirmesi büyük bir sorundu. Ancak son zamanlarda maskelerin buğulanma sorunu çözüldü. Eğer sizin maskeniz hala buğulanıyorsa elmayı ikiye kesip ya da buğu önleyici spreyler yardımıyla maskenin görüş alanını bununla temizleyebilirsiniz.
  1. Hız ölçerler
Oyun alanında bulunan bu cihaz, oyuncuların silahlarından çıkan mermilerin hızını ölçer. Uluslararası standartlara göre bu hız saniyede 100 metre olarak, oyuncuların güvenliği için belirlenmiştir.
  1.  Boya topları veya mermiler
Paintball oyunu sırasında kullanılan boya topları bitkisel, tamamen doğal, insan sağlığına zarar vermez boya malzemelerinden yapılır. Jelatin kapsül içerisindeki boyaların zemine çarptığında patlaması şeklinde işler. Boya toplarının dışındaki jelatin de tamamen doğa dostu, doğada kendi kendine çözünebilen bir maddedir.  Hava ya da karbondioksit basıncı ile çalışan silahlar tarafıdan atılır. Paintball boya topları misket büyüklüğünde imal edilmiştir. Bu boya topları vücudun açık yerine geldiği durumda hafif bir acıya sebep olabiliyor. Atış mesafesine bağlı olarak morarma da olabiliyor. Hiçbir şekilde baş -kafa- kısmına atış yapılmaması gerekiyor. Maskenin çıkarılması durumunda göze boya topu gelirse tehlikeli sonuçlar çıkarabilir. Maske ve kamuflaj üzerinden hiç bir şekilde hissedilmeyen bu boya topları atış yapıldığı anda herhangi bir zeminle temas halinde anında patlıyor. Paintball oyunu fiyatları da bu kullandığınız boya topu sayısına göre değişiyor. Paintballda malzeme olarak en fazla kullanılan boya toplarıdır.
  1. Boya El Bombası
Yaklaşık 5 mm çapında bir alanı boyayabilen bu paintball boya el bombaları, plastik bir tüpün içine boya sıkıştırılarak yapılır. Her yerde bulunmayan, daha büyük müsabakalarda kullanılan bu malzeme normal bomba gibi çalışır. Pimini çektikten sonra patlar, tabiki minik bir patlama oluşturur büyük ve tehlikeli bir şey değildir.
  1. Boya mayını
Bu mayın, dikey basınç ile çalışır. Üzerine herhangi bir basınç uygulandığında patlar. Yeniden doldurulabilen boya mayını, 3 metre yarı çapına kadar etkilidir. Dikey basınç ile çalışan bu mayının yeniden doldurulabilme özelliği vardır. Boya mayını kullanıldıktan sonra yemen yenilebilir ve tekrar kullanılabilir.
  1. Hellhound Aracı
Askeri araçlara benzeyen bu araç sadece paintball oynarken kullanmak için geliştirilmiştir. Araç üzerinde saklanmak, gelebilecek atışlardan kaçmak için kalkan tarzı malzemeler bulunur aynı zamanda araç üzerinde atış yapabilmek için paintball silahları da vardır. . Neredeyse tam profesyonel bir askeri araç gibidir. Üzerinde mermi kutusu, el bombası bile bulunabilir. Bu araç tam profesyonel oyun kurguları için tasarlanmıştır.
  1. Telsizler
Orman içinde oyun kurgulanır da  telsiz olmaz mı. Sese karşı çok duyarlı , şifrelenebilen telsizler vardır. Bu telsizler oyun öncesinde genelde her takıma iki tane verilir.