Paintball, oyuncuların boya kapsülleri atan bir tür işaretleyici kullanarak birbirleri ile mücadele ettikleri bir takım oyunudur.

Paintball genellikle takım halinde oynanır. 2 takım oyuncuları belirli bir senaryoya bağlı kalarak boyatopu atan paintball silahları ile rakiplerini işaretleyerek birbirlerini saf dışı bırakmaya çalışırlar. Bu paintball boyatopları gıda boyası içermekte olup çevreye zarar vermemektedir, topu belirli bir mesafeye iletmek için kullanılan paintball silahları kullanılır. Yüzü koruma amaçlı maske kullanılır.

Paintball Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünyanın dört bir yanında kapalı ve açık alanlarda oynanan popüler bir spor olsa da, aslında paintball oyunu, kimin daha fazla maço olduğunu belirlemeye çalışan canı sıkılan iki adam arasında bir bahis olarak başladı.

1970’li yıllarda, bir borsacı olan Hayes Noel ve bir yazar ve sporcu olan Charles Gaines, hangisinin daha keskin hayatta kalma becerilerine sahip olduklarını tartışıyorlardı.

Gaines’in bir arkadaşı ona Nelson Boya Şirketinin paintball tabancasını gösterdiğinde ilgisini çekti. Ormancılar tarafından kesilmesine karar verilen ağaçları işaretlemek amacıyla ve sığınakları işaretlemek için çiftlik sahipleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanan içi yağlı boya dolu küçük toplarla dolu bu tabancayı Gaines ve Noel, sahte düelloda test etmeye karar verdiler.

İlk Paintball Oyunu

İki arkadaş çocukluklarında da oynadıkları bayrak kapmaca oyununu paintballa uyarlardılar. Bu ilk oyun, takım üyeleri rakiplerin boyatopları tarafından vurulmadan rakip takımın bayrağını almaya çalıştıkları günümüzde de paintball senaryosu olarak oynanan bayrak kapmaca oyunuydu.

Takım halinde ilk paintball oyunu 27 Haziran 1981’de New Hampshire’da 12 kişi tarafından oynandı. Oyunu Gaines’in takımı kazandı.

Daha sonra Gaines ve Noel bu paintball tabancasını günümüzdeki amacıyla kullanmak için Nelson Boya Şirketinden lisans alarak bir paintball şirketi kurdular.

Paintball günümüzde bir spor olarak da oynanan milyon dolarların döndüğü bir sektör haline gelmiştir; uluslarararası paintball turnuvaları düzenlenmekte ve profesyonel paintball ligleri bulunmaktadır.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Paintball Oyunu Hazırlık Aşamaları
Next reading
Paintball Nedir? Tarihi, Kim İcat Etti?