1970 li yıllarda, ormanda kesilecek ağaçları işaretleyen ormancıların bu işaretleme işlemini kolaylaştırmak için kullandıkları ekipmanları eğlence amaçlı kullanmaları daha doğrusu bu işlemi daha eğlenceli bir hale getirmeleri ile ortaya çıkan paintball, günümüzde dünyanın her yerine yayılmıştır. Bir çok ülkede ulusal ve uluslararası yarışmalar dahi düzenlenen paintball, sadece bir oyun olarak değil aynı zamanda kuralları olan bir spor olarak da kabul görmektedir. Özel paintball sahalarında farklı kurallar karşımıza çıkabilse de temelde resmi müsabakalarda kurallar belirlenmiştir ve bu kuralların dışına çıkılmaz. Herkesin hayatında en az bir kez oynaması gereken bu eğlenceli spor konusu açıldığında doğal olarak aynı soru sorulur, peki paintball nasıl oynanır? Oynaması çok keyifli ve kolay olan bu oyunun spor müsabakalarında ciddiyeti daha fazladır. Biz bu yazımızda daha çok keyifli hafta sonu geçirmek isteyen arkadaşların bir araya gelip oynadığı paintball oyun kurallarından, bu haftasonu eğlencelerinde paintball nasıl oynanır konularından bahsedeceğiz.

Paintball oyunu, temelde iki takım arasında oynanır. Bazı büyük sahalarda iki takımdan fazlası da olabilir ancak asıl oyun iki takım arasında oynanmaktadır. Bu iki takım arkadaşlarının birbirlerini ellerindeki boya tabancaları ya da silahları ile vurmaları gerekir. Aslında paintball oyununda kullanılan bu ekipmana işaretleyici denir. Paintball oyunu kuralları gereği işaretleyici ekipmana silah demek, boya toplarına mermi ya da boya mermisi demek, işaretleyici ile atış yapmak yerine de vurmak söylenişleri yanlıştır. Paintball oyunu tamamen barışçıl, eğlenceye dönük, herkesin kendini ve takım ruhunu keşfettiği doğal bir oyundur. Doğanın kalbinde, tamamen doğal malzemeler ile oynanan bu oyun içerisinde vahşeti, şiddeti çağrıştıran kelimelerin kullanılması doğru değidir. Bu oyunun bilinen bilinmeyen tüm kurallarına, kuralların detaylarına ulaşmak için paintball oyun kuralları yazımızı incelemeyi unutmayın. Oyunun kurallarına ne kadar hakim olursanız oyun içerisinde o kadar başarılı olma ihtimaliniz artar.

Temelde iki takımın mücadelesini baz alan paintball oyununda çeşitli senaryolar oluşturulabilir. Sahanın özelliklerine ve imkanlarına ayrıca ekiplerdeki kişi sayısına göre senaryolar oluşturulabilir. Bazı bayraklı paintball senaryoları, takımlarda az sayıda kişi olduğunda oynanmaz, oynansa da eğlenceli olmaz bu yüzden oyun senaryoları ekiplerin kişi sayısına da bağlıdır. Ayrıca takımlar içerisindeki kişilerin daha önce bu oyunu oynamış olup olmadığı da senaryo belirlemede önemlidir. Amatör oyuncuların daha teknik ve taktik gerektiren senaryolardan çok basit senaryolar ile oynaması tercih edilir. Çünkü amatör oyuncular ilk oyunlarında oyunu kazanmak yerine oyuna hakim olma, ekipmanları doğru şekilde kullanma yetisini kazanmalıdır. Oyuncular tecrübe kazandıkça daha zor paintball senaryoları oluşturulup oyun kurulabilir. Karşı takım oyuncularının farklı teknik ve taktikler ile işaretlemeye çalıştığı bu oyunun temel kuralı, oyunun sonuna kadar işaretlenmeden kalabilmektir. Eğer oyundaki takımlar az kişiden oluşuyorsa belirli bir sayıya kadar işaretlenenlerin oyundan çıkması gerekmez. Ancak kalabalık takımların olduğu oyunlarda işaretlenenler direk oyundan çıkar. Ekip arkadaşlarını koruma, kendini koruma, takım ruhunu hissetme ve buna göre davranma gerektiren bu oyun, kişilerin sosyal hayatında da oldukça etkilidir. Çoğunlukla büyük şirketlerin yeni kurulan departmanlarında ya da herhangi bir departmanda genel bir değişiklik olduğunda paintball turnuvaları düzenlenir. Böylece çalışma arkadaşlarının takım ruhunu kazanmaları, birbirlerine alışmaları, birbirilerini daha iyi tanımaları sağlanır.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Paintball Silahı Nasıl Kullanılır?
Next reading
Zeytinburnu Paintball