Airsoft, tam anlamıyla bir savaş daha doğrusu çatışma canlandırılması simülasyonudur. Airsoft nedir sorusunun direk tanımı bu şekilde yapılabilir. Ancak airsoft ortaya çıktığı günden bu yana büyük değişiklikler geçirmiş ve bugünkü halini almıştır. Bu savaş simülasyonu oyunu ya da sporu 1970 li yılların sonuna doğru Japonya’da ortaya çıkmıştır. İlk ortaya çıktığı zamanlarda kullanılan silahlar çok daha farklı olduğu için tam kökeninin neresi olduğuna dair soru işaretleri de vardır. 1970'li yıllarında II. Dünya Savaşı sona erdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri birçok ülkeye silah üretimi ve silahlanma konusunda baskı yapıyordu bu baskı altında kalan ülkelerden bir tanesi de Japonya'dır. ABD ' nin kurduğu baskı sonucu Japonya’da silahlanma konusunda bazı kanuni değişiklikler yapıldı. Yeni kanuna göre Sivil Japonların ateşli herhangi bir silaha sahip olması yasaktı. Durum böyle olunca da silah üreticileri ateşli olmayan ancak tıpkı ateşli silahlara benzeyen, sivil halkın alıp kullanabileceği bir silah üretmeye karar verdiler. Airsoft silahları da ilk kez Japonya’da bu şekilde ortaya çıktı. Başlangıçta üretim amacı ateşsiz ancak savunma amaçlı kullanılabilir silahlar üretmekti. Bu amaç doğrultusunda yapılan silahlar çok başarılı olmadı. Hem fiyat bakımından kimsenin alamayacağı kadar yüksek oldu hem de tek seferde tek atış yapabilen ağır ve taşıması zor bir halde üretildi. Ortalama 1000 dolar civarında satılan silahların yapısı ve çalışma şekli zamanın paintball silahlarının pek ötesine geçemedi. 

Airsoft, 2 kişi veya 2 grup arasında oynanan kendi içerisinde kuralları olup oldukça hızlı ve dinamik bir oyundur. Çoğu insan paintball oyunu ile airsoft oyununu karıştırır. Airsoft oyunu paintballa göre çok daha hızlı ve biraz daha sert, dinamik bir oyundur. Bu oyun içerisinde oyuncular tıpkı bir asker gibi hatta savaştaki bir asker gibi giyinirler. Kolay bir şekilde kamufle olabilmek için askeri kamuflaj tarzında kıyafetler giyerler. Airsoft kıyafetleri içerisinde hücum yelekleri gibi askeri kask ve miğferler gibi de savaş kıyafetleri vardır. Airsoft oyunu paintball oyununa göre çok daha gerçekçidir. Bu kıyafetleri giymenin bir diğer amacı ise oyun içerisinde lazım olacak diğer malzemeleri yanında taşıyabilmektir. Yani ekstra mühimmat, şarjör gibi malzemeleri bu kamuflajlar sayesinde yanınıza alabilirsiniz.

Airsoft nedir sorusunun en güzel yanıtlarından biri de, gerçeğinin tıpkısı gibi olan oyun silahları ile oynanan mükemmel bir stratejik savaş oyunudur. Gerçeğine en yakın hali ile gerçeğine en yakın silahlar ve taktikler ile oynanır. Oyun hızlı ve aktiftir. Paintball gibi boya topu ile oynanmadığı için vurulan oyuncular dışarıdan anlaşılmaz. Vurulan kişinin oyunun konsepti gereği ölmüş numarası yapması gerekir. Az kişi ile oynanan oyunlarda bir oyuncunun birden fazla ölme hakkı olabilir. Airsoft silahları her ne kadar gerçeğine birebir benzese de aslında boncuk tabancasıdır. Havalı ve yarı otomatik olanlarının yanında tam otomatik olanları da vardır. Zaman içerisinde geliştirilen silahlar oldukça hızlı bir hale gelmiştir. Oyunda kullanılan boncuklar atış sırasında isabet edeceği kişiye kesinlikle zarar vermez. Ama yine de paintball sporunda da olduğu gibi belirli bir mesafenin altında herhangi bir oyuncuya direk atış yapılmamalıdır. Çıplak tene gelmesi durumunda morarma durumu gözlenebilir. Göze direk gelmesi durumunda göz damarlarına zarar verip geçici veya kalıcı görme hasarı oluşturabilir. Airsoft güvenlik kurallarından, oyun sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğinden Airsoft Nasıl Oynanır içeriğimizde daha detaylı olarak bahsediyoruz. Tüm detaylı bilgileri almak için göz atabilirsiniz.