İlk defa paintball oynayacaksanız bazı paintball taktikleri ile diğer ilk defa oynayacak arkadaşlarınızdan çok daha başarılı bir performans sergileyerek günün yıldızı siz olabilirsiniz 🙂 İşte adım adım temel paintball teknikleri ve oyun stratejileri..

* Bakmadan Atış Yapmayınız!

Temel Paintball Taktikleriİlk defa paintball oynayan birçok kişi vurulacağım korkusuyla bakmadan atış yapmayı tercih etmektedir. Bu hem isabetsiz atışlar yapmanıza hem de boya toplarınızın erken bitmesine sebebiyet verecektir.

Paintball silahı ile görüş açınız aynı hizada olmalı. Yani klasik tabirle gez göz arpacık (oyunlardaki FPS) olayını yapmalısınız. Bu pozisyonda sabit kalarak manevralarınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Deneyim ve tecrübe kazandıkça attığınızı vuracak, profesyonel bir oyuncu haline geleceksiniz. Silahınızın menzilini tespit etmeyi de unutmayın, silahını tanıyın.

* Sürekli Hareket Halinde Olun

Paintball oyununda mevziler bulunmaktadır, yani kendinizi gizleyeceğiniz objeler vardır. Bu mevzilerden birinde takılı kalıp oyun süresince oradan atış yaparsanız yeriniz öğrenilecek, eninde sonunda biri sizi avlayacaktır. Rakiplerinizi şaşırtmak ve onları gâfil avlamak için mevziler arasında hızlıca koşarak seri bir şekilde mevzi değiştirin. Başlangıçta zor gelebilir kolay bir şekilde vurulabilirsiniz ama oyuna alıştıkça bunda ustalaşacak, doğru koşularla hiç vurulmadan mevzi değiştirebileceksiniz.

* Takım Halinde Hareket Edin!

Paintball takım oyunudur ve bu oyunun takım halinde oynanmasının bir nedeni vardır. Sahayı en iyi kullanan, birbiriyle en iyi iletişim kuran takım oyunu kazanacaktır. Oyun öncesinde takım arkadaşlarınız ile iş paylaşımı yapmayı unutmayın. Sahada kanatlar ve orta alan bulunmaktadır. Kanatlarda ve orta alanda farklı amaçlarla saldırı ya da savunma stratejileri gerçekleştirerek oyunun kontrolünü ele alabilirsiniz. 

* Sık Sık Taktik Değiştirin

Sürekli aynı taktiği uyguladığınızda rakibiniz hazırlıklı olacaktır. Örneğin bir oyunda kanatlardan saldırıyorsanız, diğer oyunda orta alandan saldırıp kanatlardan savunma yapın.

Bir oyunda aranızdaki en hızlı takım üyesini doğrudan bayrağa gönderin ve diğer tüm takım üyelerinin onu savunmasını sağlayın.

Hep birlikte tek kanattan ya da sadece orta alandan saldırmayı bile deneyebilirsiniz.

Rakibinizi şaşırtın, sık sık taktik değiştirerek oyunu kontrol altına alın.

Bunlar en temel paintball taktikleri olsa da Youtube platformunda profesyonel paintball oyuncularının oynadığı maçları izleyerek ileri düzey paintball taktikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Her ne kadar okumak ya da izlemek bazı konularda fikir verse de en iyi yöntem pratik yaparak uygulamak ve taktik geliştirmektir.

Yazının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Lütfen kendi uyguladığınız paintball stratejileri ile ilgili aşağıya yorum bırakmayı unutmayınız.


Onceki
Paintball Kuralları Nelerdir
Sonraki
Paintball Yaş Sınırı Kaçtır?