İlk defa paintball oynayacaksanız bazı paintball taktikleri ile diğer ilk defa oynayacak arkadaşlarınızdan çok daha başarılı bir performans sergileyerek günün yıldızı siz olabilirsiniz 🙂

Bakmadan Atış Yapmayınız

İlk defa paintball oynayan birçok kişi vurulacağım korkusuyla sadece paintball silahını mevzi dışına çıkartarak kendisini gizleyerek bakmadan atış yapmayı tercih etmektedir. Bu hem isabetsiz atışlar yapmanıza neden olacak hem de boyatoplarınızın erken bitmesine neden olacaktır.

Paintball silahı ile görüş açınız aynı hizada olmalı. Yani klasik tabirle gez göz arpacık olayını yapmalısınız. Bu pozisyonda sabit kalarak manevralarınızı gerçekleştirmelisiniz. Bunda profesyonelleştikçe attığınızı vuracaksınız. Silahınızın menzilini tespit etmeyi de unutmayın.

Sürekli Hareket Halinde Olun

Paintball oyununda mevziler bulunmaktadır, yani kendinizi gizleyeceğiniz objeler vardır. Bu mevzilerden birinde takılı kalıp oyun süresince oradan atış yaparsanız eninde sonunda biri sizi avlayacaktır. Rakiplerinizi şaşırtmak ve onları gafil avlamak için mevziler arasında hızlıca koşarak seri bir şekilde mevzi değiştirin. Başlangıçta zor gelebilir kolay bir şekilde vurulabilirsiniz ama oyuna alıştıkça bunda ustalaşacaksınız hiç vurulmadan mevzi değiştirebileceksiniz.

Takım Halinde Hareket Edin

Paintball takım oyunudur ve bu oyunun takım halinde oynanmasının bir nedeni vardır. Sahayı en iyi kullanan, birbiriyle en iyi iletişim kuran takım oyunu kazanacaktır. Oyun öncesinde takım arkadaşlarınız ile iş paylaşımı yapın. Sahada kanatlar ve orta alan bulunmaktadır. Kanatlarda ve orta alanda farklı amaçlarla saldırı ya da savunma stratejileri gerçekleştirerek oyunun kontrolünü ele alabilirsiniz. 

Sık Sık Taktik Değiştirin

Sürekli aynı taktiği uyguladığınızda rakibiniz hazırlıklı olacaktır. Örneğin bir oyunda kanatlardan saldırıyorsanız, diğer oyunda orta alandan saldırıp kanatlardan savunma yapın.

Bir oyunda aranızdaki en hızlı takım üyesini doğrudan bayrağa gönderin ve diğer tüm takım üyelerinin onu savunmasını sağlayın.

Hep birlikte tek kanattan ya da sadece orta alandan saldırmayı bile deneyebilirsiniz.

Rakibinizi şaşırtın, sık sık taktik değiştirerek oyunu kontrol altına alın.

Bunlar en temel paintball taktikleri olsa da youtubeda profesyonel paintball oyuncularının oynadığı maçları izleyerek ileri düzey paintball taktikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Her ne kadar okumak ya da izlemek bazı konularda fikir verse de en iyi yöntem pratik yaparak taktik geliştirmektir.

Kendi uyguladığınız paintball stratejileri ile ilgili aşağıya yorum bırakmayı unutmayınız.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Paintball Kuralları
Next reading
Paintball Yaş Sınırı Kaçtır?