Paintball Silah Nişan Cross hair

Paintball oyunu gündeme geldiğinde akla ilk gelen soru paintball silahı nasıl kullanılır sorusu oluyor. Oyunun kurallarını ne kadar iyi bilseniz de paintball silahını doğru bir şekilde kullanmayı bilmezseniz hem oyunda başarılı olmazsınız hem de kendiniz ile oyun arkadaşlarınızın hayatını tehlikeye atabilirsiniz. Paintball silahının güvenliğini açma, gerektiğinde oyun durduğunda veya oyun bittiği anda güvenliğini kapatma, doğru mesafeyi ayarlama, doğru açıyı ayarlayarak ateş etme gibi noktalar oyunda güvenliğin sağlanması açısından çok önemlidir.

Paintball silahı nedir, nasıl çalışır?

Paintball silahı aslında oyunda kullanılan temel ekipmandır. İçerisindeki boya topu ile rakibini vurmanızı, onu oyun dışı bırakmanızı sağlayan silahtır. Farklı büyüklüklerde ve farklı özelliklerde paintball silahları bulmak mümkündür. Genelde tabanca şeklinde değil de tüfek şeklinde hazırlanır. Üzerinde besleme gözü vardır. Silaha boyalar buradan yüklenir. Silahların bir seferde ne kadar boya aldığı paintball silahının tipine bağlıdır. Silahların boyalarının koyulduğu daha doğrusu yüklendiği yer yaylı olabilir, kütle çekimli olabilir veya cebri besleme sistemli olabilir. Bu konuda daha detaylı bilgileri, silahların özelikleri ve türleri ile birlikte en iyi paintball silahları yazımızda görebilirsiniz. Uluslararası müsabakalarda kullanılan bu temel ekipmana “işaretleyici, marker” adı verilir. Boya topunu atan işaretleyici ekipmanlar olarak kategorize edilirler. Ayrıca vurmak, öldürmek, yaralamak gibi kelimeler de kesinlikle kullanılmaz. Bu sporun tamamen takım ruhunu güçlendirmek, doğada daha fazla zaman geçirmek için yapılan bir etkinlik olduğu her fırsata hatırlatılır. Silah içerisinde kullanılan tüm boya topları ve malzemeler %100 doğaldır, doğa dostudur ve doğada kısa sürede çözünebilir. Paintball Kullanma Kılavuzu ve Rehberini için lütfen okumaya devam edin.

Paintball Silahı ile doğru nişan nasıl alınır?

Paintball silahı ya da diğer adı ile işaretleyicinin emniyet kilidi vardır. Oyuna başlamadan önce bunu açmak oyun durduğunda ve oyun bittiğinde unutmadan kesinlikle kapatmak gerekir. Silahın tipine bağlı olarak seri veyaa tek tek atabilenler vardır. Boya toplarını silahın haznesine yerleştirdikten sonra silahın üzerindeki kısımları kullanarak atış yapabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce kurallar anlatılırken paintball alanındaki yöneticiler size silahın kullanımını detaylı bir şekilde gösterecektir. Hangi mesafeden atışın güvenli olduğunu, emniyet kilidini nasıl açıp kapatacağınızı gerekli tüm bilgileri sizlere sağlayacaktır. Güvenlik ve kullanım açısından bilgi verse de taktiksel anlamda görevlilerden yardım beklemeyin. Eğer ilk kez bu oyunu oynuyorsanız oyuna gitmeden önce genel anlamda bilgi almış olmanız gerekir. Teknik olarak paintball silahıyla nasıl nişan alınır, nişan alınırken nelere dikkat edilir, kaç metreden rahat keskin nişan alınıp atış yapılabilir gibi soruların cevaplarını uygulamasız da olsa biliyor olmanız gerekir. Nişan alma konusunda özellikle amatör oyuncular için beş metre kuralı vardır. Her oyuncu birbirine beş metreden daha yakın mesafeden atış yapamazlar, yaparlarsa oyuncu rakip oyuncuyu vursa dahi sayılmaz hatta vuran kişi ceza alır. Paintball silahı ile nişan alırken en az 5 metre ve üzerinde uzaktan atış yapmanız gerektiğini unutmayın.


Onceki
En iyi Paintball Silahları Hangileridir?
Sonraki
Paintball Nasıl Oynanır?