Boya Topu

Paintball oyunu veya sporu 1970 li yıllarda ilk olarak ormanda kesilmesi gereken ağaçların uzaktan işaretlenmesi için hazırlanan işaretleyiciler ile ortaya çıktı. Bu işaretlemeleri yapan işçiler gün boyu daha keyifli vakit geçirebilmek için bunu oyun haline getirmeye başladılar. Çıkış hikayesi konusunda çeşitli rivayetler olan paintball, çıktığı günden bu yana inanılmaz hızlı bir gelişim ve değişim yaşadı. Dünyanın hemen hemen her yerinde bilinen ve oynanan bir oyun haline geldi. Paintball turnuvaları hatta dünya şampiyonaları ile kupaları oluşturuldu. Kazananların gidip diğer ülkelerdeki paintball takımları ile müsabakalar yaptıkları büyük karşılaşmalar organize edildi. Bu kadar sevilen ve bu kadar ilgi gören bir spor, oyun olunca tabiki ekipmanları da hızla gelişip değişim yaşadı. En temel paintball ekipmanlarından biri olan silahlar ilk çıktığında tek tip ve ilkeldi. Ancak zaman içerisinde onlarca paintball silah çeşitleri hazırlandı. Boya topu haznesinin büyüklüğünden tutun da atış hızına, menzil uzaklığına, içerisindeki sisteme kadar her şeyin farklı olduğu çeşitli silahlar ortaya çıktı. Oyuna başlamadan önce, oyun senaryonuza ve tarzınıza göre seçebileceğiniz bazıları çok profesyonel bazıları daha amatör oyuncular için uygun olan silahları seçmeniz gerekir. Genelde paintball sahasında çalışan görevliler size bu konuda yardımcı olur ancak eğer görevlilerden yardım almadan alternatif silah seçenekleri varsa siz kendi silahınızı kendiniz seçebilirsiniz.

Önceki dönemlerde daha doğrusu paintballun spor olmaya başladığı ilk dönemlerde sürgülü Paintball Silahları kullanılmaktaydı. Avlanma amaçlı kullanılan ülkemizde pompalı tüfek olarak adlandırılan saçma özellikli silahlarda olduğu gibi gümüş kapsüller, co2 kartuşlar kullanılmaktaydı. Sonra gelişen teknoloji ile silahlara hava basıncı sayesinde yarı otomatik ve sonrasında tam otomatik özellikler getirdi. Kapsül besleme yeri, kalibresi, gücü, standart namlu uzunluğu ile sniper namlu uzunluğu, ağırlığı, menzili, tipi, modeli, materyali tamamen birbirinden farklı silahlar ortaya çıktı. Spor müsabakalarında veya büyük paintball oyunları organizasyonlarında oyun tarihleri ve ekipler açıklanırken aynı zamanda oyunda kullanılacak silahların da tüm teknik özellikleri tek tek açıklanıyordu. Teknik özelliklerine göre çok farklı tasarımı, üretimi olan silahlardan bir kaçına bakalım.

Paintball silahları üçe ayrılır, pompalı olan buna aynı zamanda pump gun da denir. İkincisi yarı otomatik paintball silahlarıdır. Üçüncüsü ise tam otomatik silahlardır. Pompalı olan silahlar en eski usul silahlardan bir tanesidir. Genellikle bir tek atış yapar ardından her seferinde silahın içine yeniden kapsül yerleştirmek gerekir. Oyun sırasında zaman kaybettirdiği için çok fazla tercih edilen bir silah türü değildir. Amatör oyuncular ve hayatında hiç paintball oynamamış olanlar ilk oyunlarında bu silahı tercih edebilirler. Antrenman için kullanılan bir silah tarzıdır.

Yarı otomatik paintball silahları biraz daha profesyonel olanlar içindir. Her tetiğe basıldığında atış yapan paintball silahları yarı otomatik olanlar çok geniş olmayan açık alanlarda tercih edilir.

Tam otomatik paintball silahları, tetiğe parmak basıldığı sürece durmadan atış yapabilir.

Aynı zamanda işaretleyici olarak da kullanılır. Her atıştan sonra direk kendini kurar ve diğer atış için hazır olur. En iyi Paintball Silahları içeriğimizden bu işaretleyici silahlar hakkında çok daha geniş bilgiler alabilirsiniz. Teknik özelliklerinin yanında kullanım özelliklerinden, hangi oyun tarzlarında hangi silahların neden tercih edilmesi gerektiğine kadar tüm bilgileri bu yazımızda bulmak mümkündür.


Onceki
İstanbul Paintball Fiyatları & İndirimli Paketler
Sonraki
En iyi Paintball Silahları Hangileridir?