Yeni Başlayanlara Paintball Önerileri

Paintball İstanbul

Hafta sonlarının en keyifli aktivitelerinden biri olan paintball, hem ülkemizde hem de dünyanın birçok yerinde turnuvaları yapılan oldukça popüler bir spordur. Günün birinde siz de herhangi bir paintball etkinliğine katılmak isterseniz ilk iş paintball oynamanın püf noktaları nelerdir, nelere dikkat edilmelidir, paintball oynamanın mantığı nedir konularına dikkat etmelisiniz. Oyun senaryosuna, takımların kaçar kişiden oluştuğuna, nasıl bir paintball sahasında oyun oynandığına bağlı olarak değişebilen paintball püf noktaları, temelde bazı güvenlik önlemlerini de kapsar. Takım oyunlarının ilk kuralı güvenli, sağlıklı bir oyun alanı oluşturmaktır, hem kendiniz hem takım arkadaşlarınız için. Kendi güvenliğine dikkat etmeyen bir oyuncu takım arkadaşının güvenliğine de dikkat etmez. Aynı şekilde tüm güvenlik önlemlerini almayan, güvenlik kurallarını bilmeyen bir oyuncu takım arkadaşını uyaramaz, karşı takım üyelerini uyaramaz, herkes açısından tehlikeli bir durum oluşturabilir. Paintball, oldukça güvenli bir spor olmasına rağmen tüm yaralanma ve sakatlanmalar, insan kaynaklı olmaktadır. Yani oyuncuların oyun kuralları dışına çıkması veya güvenlik kurallarını iyi bilmemesinden ihmâl etmesinden kaynaklıdır.

Paintball Püf Noktaları

Paintball oynamanın püf noktalarının ilki güvenlik dedik. Siz oyun alanına ulaştığınızda oyun için koruyucu kıyafetler size verilirken nelere dikkat etmeniz gerektiği söylenir. Eğer unutulan bir nokta olursa, kıyafet size büyük ya da küçük gelirse çekinmeden söylemeniz gerekir. Oyun başlamadan önce mutlaka kıyafetler ile hareket edin, küçük veya büyük kıyafet hareket kabiliyetinizi kısıtlar sizi zor durumda bırakır. Özellikle küçük gelen kıyafetlerde terleme sorunu yaşanır. Size verilen koruyucu kaskın size uygun olup olmadığını kontrol edin. Kaskı takın ve koşun, başınızı eğip kaldırın. Oyun sırasında kafanızdan fırlayıp giden veya çıkarmak istediğinizde sıkışıp kalan bir kask ile paintball oynamak istemezsiniz. Oyun sırasında kaskın başınızdan çıkması sizin yaralanmanıza sebep olabilir. O anda size atış yapan biri olursa ciddi riskler ortaya çıkabilir.

Paintball silahlarının emniyet düğmesi vardır, tıpkı normal silahlar gibi. Deneyimsiz olan veya çok heyecanlı olan oyuncuların oyun başlamadan atış yapmasını engellemek için yapılan bu kontrolü oyun başlama düdüğü ile birlikte açmanız gerekir. Eğer o anda açmayı unutur ve oyuna girerseniz tam birini vuracağınız anda silahın emniyet kilidinin kapalı olduğunu fark eder rakibiniz tarafından vurulabilirsiniz. Kolay ve unutulmaz gibi görünse de Paintball esnasında en çok unutulan konulardan bir tanesidir silahın emniyetinin kapalı kalması.

Paintball oynarken kullanılan kaskları camı kırılmaz bir maddeden yapılmıştır. Yüzü ve gözü korumak için yapılan bu malzeme, tıpkı deniz gözlükleri gibi kullanırken sık sık buğulanır. Eğer maske sizden önce başka biri tarafından kısa süre önce kullanılmış ise çok daha hızlı buğulanır. Oyun sırasında tüm maskenin buğu olup etrafınızı göremediğiniz bir ana yakalanmamak için, oyuna başlamadan önce maskeninizin camını temizlemeniz gerekir. Islak mendil ile silebileceğiniz bu camı eğer hiç buğulanmayacak şekilde temizlemek istiyorum diyorsanız elma ile temizleyebilirsiniz. Bir elmayı ortadan ikiye kesin, her bir yarısı ile kaskın camlarını ovalayın. Herkesin bilmediği bu paintball taktiği ile, rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Bu arada unutmayın, ne olursa olsun oyun sırasında kaskınızı çıkarmayın


Onceki
Paintball Hakkında Genel Bilgiler
Sonraki
İstanbul Paintball Fiyatları & İndirimli Paketler