Paintball bir oyun olarak düşünülse de aslında bir spordur ve belirli paintball kuralları çerçevesinde güvenlik önemleri alınmaktadır. Her oyun öncesinde saha hakemi tarafından oyunculara güvenlik talimatları aktarılmaktadır.

Sağlık durumunuz önemli

Paintball oynamaya engel olacak herhangi bir hastalığınız ya da fiziki engeliniz var ise paintball oynamayınız. Paintballda oyun süresince aşırı fiziksel aktivitede bulunmanız gerekebilir, astım gibi bir hastalığınız var ise ciddi sağlık sorunu oluşabilir. Bu yüzden mevcut hastalıklarınız hakkında saha hakemini bilgilendiriniz ve bu durumun paintball oynamaya engel olup olmayacağı konusunda bilgi alınız. Engel olabilecek bir sağlık durumuna rağmen paintball oynamak isterseniz, tüm sorumluluğu üstlendiğinize dair bir evrak imzalamak gerekecektir.

Kaskınızı çıkartmayın!

paintball kurallarıBu en önemli kuraldır. Paintballdaki yaralanmaların %99’u oyuncuların saha içerisinde kaskını çıkartmalarından dolayı gerçekleşir. Oyun devam ederken kaskınızı çıkartmayacağınız gibi oyunun durduğunun farkında olmayan diğer oyuncular olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurarak kaskınızı asla ve asla saha dışında güvenli alana çıkana kadar çıkartmayın.

Oyun devam ederken kaskınızın buğulanması gibi bir nedenden ötürü kaskınızı çıkartırsanız, gözünüze isabet edecek bir paintball boyatopu ile kör olma ya da görme yetinizin büyük bir kısmını kaybetme ihtimaliniz yüksektir. Kaskınızı çıkartmadığınız sürece böyle bir ihtimal yoktur.

Oyun durduğunda paintball silahının emniyetini açın

Paintball silahlarında güvenlik amaçlı emniyet kilidi bulunmaktadır. Oyun öncesinde saha hakemi tarafından emniyeti nasıl kapatıp açacağınız konusunda bilgilendirileceksiniz. Oyun durduğunda ya da henüz başlamadığında mutlaka silahınızın emniyetini açık tutunuz. Oyun devam etmiyorken diğer oyuncular kaskını çıkartmış olabilir, kazara da olsa bir arkadaşınızı yaralamak istemezsiniz.

Yakın mesafeden diğer oyunculara atış yapmayınız

Paintball mermisi yakın mesafeden korunaklı bir bölgeye atılsa bile can yakabilir, bu yüzden 5 metreden daha yakın mesafelerde rakibinize atış yapmak yerine “vuruldun” diye bağırmanız yeterlidir.

Vurulduğunuzda ne yapmanız gerekiyor?

Vurulduğunuzda silahınızı havaya kaldırarak “vuruldum” diye bağırmanız ve üssünüze dönmeniz gerekiyor. Senaryo gereği oyuna devam etmeniz gerekiyorsa üssünüze dönerek tekrar oyuna başlarsınız. Aynı şekilde silahı havada olan oyuncuya atış yapmak da yasaktır.

Ekipman ile ilgili bir sıkıntı oluştuğunda ne yapılması gerekiyor?

Boyatopunuz bitmiş olabilir, kaskınızın camı buğulanmış olabilir ya da silahınız tutukluk yapıyor olabilir. Bu şekilde bir  durum oluştuğunda silahınızı havaya kaldırarak sahayı terk ediniz ve saha görevlilerinden yardım isteyiniz. Problem giderildikten sonra sahaya girmeden önce mutlaka kaskınızı tekrar takmayı unutmayın.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Avcılar Paintball
Next reading
Paintball Taktikleri