Paintball bir oyun olarak düşünülse de ayrıca bir spordur ve belirli paintball kuralları çerçevesinde güvenlik önlemleri alınarak oynanır. Her oyun öncesinde saha hakemi tarafından oyunculara güvenlik talimatları aktarılmaktadır. Genel ve güvenlik olmak üzere Paintball Kuralları kısaca şöyledir:

Sağlık Durumunuz Önemli!

Kimler Paintball Oynayamaz?

Paintball SağlıkPaintball oynamaya engel olacak herhangi bir hastalığınız ya da fiziki engeliniz var ise paintball oynamayınız. Paintball’ da oyun süresince aşırı fiziksel aktivitede bulunmanız gerekebilir, astım, kalp yetmezliği gibi bir hastalığınız var ise oyun sırasında ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Bu yüzden mevcut hastalıklarınız hakkında saha hakemini bilgilendiriniz ve bu durumun paintball oynamaya engel olup olmayacağı konusunda bilgi alınız. Engel olabilecek bir sağlık durumuna rağmen paintball oynamak isterseniz, tüm sorumluluğu üstlendiğinize dair bir evrak imzalamak gerekecektir.

Kaskınızı ASLA Çıkarmayın!

paintball kurallarıBu en önemli kuraldır. Paintball -daki yaralanmaların neredeyse tamamı oyuncuların saha içerisinde kaskını çıkartmalarından dolayı gerçekleşir. Oyun devam ederken kaskınızı çıkarmayacağınız gibi oyun durduğunda da çıkarmayın.  Farkında olmayan diğer oyuncular olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurarak kaskınızı kesinlikle saha dışında güvenli bir alana çıkana kadar kafanızda bulundurun.

Oyun devam ederken kaskınızın buğulanması gibi bir nedenden ötürü kaskınızı çıkartırsanız, gözünüze isabet edecek bir paintball boya topu ile kör olma ya da görme yetinizin büyük bir kısmını kaybetme ihtimaliniz yüksektir. Kasklı olduğunuz sürece böyle bir ihtimal yoktur.

Oyun Durduğunda Bunu Mutlaka Yapın!

Paintball silahlarında güvenlik amaçlı emniyet kilidi bulunmaktadır. Oyun öncesinde saha hakemi tarafından emniyeti nasıl kapatıp açacağınız konusunda bilgilendirileceksiniz. Oyun durduğunda ya da henüz başlamadığında mutlaka silahınızın emniyet kilidini kapalı konuma getirin. Oyun devam etmiyorken diğer oyuncular kaskını çıkartmış olabilir, kazara da olsa bir arkadaşınızı yaralamak istemezsiniz.

Yakın Mesafeden Atış Yapmayın!

Paintball mermisi yakın mesafeden korunaklı bir bölgeye atılsa bile can yakabilir, bu yüzden 5 metreden daha yakın mesafelerde rakibinize atış yapmak yerine “vuruldun” diye bağırmanız yeterlidir.

Vurulduğunuzda ne yapmanız gerekiyor?

Vurulduğunuzda silahınızı havaya kaldırarak “vuruldum!” diye bağırmanız ve başlangıç noktanıza dönmeniz gerekiyor. Senaryo gereği oyuna devam etmeniz gerekiyorsa üssünüze dönerek tekrar oyuna başlarsınız. Aynı şekilde silahı havada olan oyuncuya atış yapmak da yasaktır.

Ekipman ile ilgili bir sıkıntı oluştuğunda ne yapılması gerekiyor?

Boya topunuz bitmiş olabilir, kaskınızın camı buğulanmış olabilir ya da silahınız tutukluk yapıyor olabilir. Bu şekilde bir  durum oluştuğunda silahınızı havaya kaldırarak sahayı terk ediniz ve saha görevlilerinden yardım isteyiniz. Problem giderildikten sonra sahaya girmeden önce mutlaka kaskınızı tekrar takınız.

Ayrıca  Paintball Nasıl Oynanır ? isimli yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz!


Onceki
Paintball Arnavutköy – İstanbul
Sonraki
Paintball Taktikleri – Tavsiyeleri