Paintball Görselleri Güvenlik

Bilgisayar oyunlarının ciddi bir bağımlılık yaptığı şu günlerde, dışarıda açık havada oynanabilen oyun sayısı oldukça azaldı. Bilgisayar başında günlerini geçiren oyuncuları onun başından kaldırıp dışarı çıkarması da neredeyse imkansız. Outdoor sporlar içerisinde hala seveni, taraftarı olan oyunların başında ise paintball gelir. Oyunun adı geçtiği anda herkesin aklına gelen paintball güvenlik kuralları nelerdir sorusunu yanıtlamadan önce paintball un faydalarından da bahsetmek lazım. Paintball, ormanın ortasında açık havada hatta şehrin en temiz havasının olduğu yerde ekiple oynanan, hem fiziksel hem beyinsel aktivite sağlayan bir oyundur. Takım ruhu kazanma, taktiksel gelişim, kondisyonu artırma ve daha sayamayacağımız onlarca faydası vardır. Biraz sert bir oyun olduğu için dışarıdan zor ve tehlikeli bir oyun gibi görünür. Ancak aslında bu oyun en az diğer sporlar kadar tehlikesiz, zararsızdır. Oyun daha başlamadan hakem ve saha ekibi tarafından verilen güvenlik talimâtları takip edildiği sürece hiç kimse hiçbir şekilde zarar görmez. En keyifli zamanları geçireceğiniz paintball oyun güvenlik kuralları bakalım nelermiş?

Sağlık Durumunuzun Elverişli Olması!

Paintball, fiziksel kondisyon gerektiren bir oyundur. Oyun boyunca sahayı baştan başa koşmayacak olsanız da koşmanız, sürekli hareket halinde olmanız gerekecektir. Oyuna katılmak için her gün profesyonel sporcu gibi spor yapmak gerekmez, ancak koşmanıza bu denli hareket etmenize engel olacak herhangi bir sağlık probleminiz olmamalıdır. Oyun alanına ulaştığınızda alandaki yetkililer size herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığını soracaklardır. Tansiyon, kalp, astım, nefes darlığı gibi sağlık problemleri olanlar paintball oynayamazlar. Herhangi bir sağlık probleminiz olmasına karşın yine de oyuna katılmak isterseniz, oyun sırasında olabilecek rahatsızlanma durumunda sorumluluğun size ait olduğunu gösteren bir kağıt imzalamanız gerekecektir.

Oyun boyunca koruyucu kıyafetleri çıkarmamak

Oyun başlamadan giyilen koruyucu kıyafetler, oyuncular sahada olduğu sürece çıkarılamaz. Kaskı çıkarmak oyunadan çıkarılmanıza sebep olabilir. Oyun sırasında kaskı çıkarmanın tehlikesi çok yüksek olduğu için buna karşı sert tedbirler geliştirilmiştir. Nefes alıp verirken kaskınız buğulanırsa bunu temizlemek için oyunun ortasında kaskınızı çıkarmaya çalışmayın. Silahınızı havaya kaldırdığınızda görevliler sizin yardıma ihityacınız olduğunu anlar ve anında sizin yanınıza gelir. Sizi güvenli alana geçirir ve kaskınızı çıkarmanıza yardımcı olur. Böylece hem kaskınızı rahatlıkla temizlersiniz hem de kendinizi riske atmamış olursunuz.

Atış mesafesinin yakın olmamalı

Paintball boya topları belirlenen mesafenin altında atış yapılmadığı sürece hiç bir şekilde yaralayıcı etkiye sahip değildir. Çıplak tene gelmesi durumunda morarma yapabilir ancak daha fazlası olmaz. Paintball güvenlik kuralları içerisindeki en önemli kurallardan biri olan atış mesafesi beş metredir. Beş metreden daha yakın mesafeden atış yapmak yasaktır.

Vurulduğunuzda oyundan çıkmak

Vurulan kişinin anında oyundan çıkması gerekir. Normal şartlar altında hakem bunu kontrol eder ancak gözden kaçan durumlar olduğunda da oyuncunun kendisinin oyundan çıkması gerekir. Vurulan oyuncu vurulduğu anda silahını havaya kaldırır ve herkesin görmesini sağlar. Hakem de onun güvenli bölgeye çıkmasını sağlar. Oyun kurallarına göre kendi sahasından tekrar oyuna giriş yapabilir.

Silahın emniyetini kontrol etmek

Paintball silahları güvenlik açısından emniyet kilitlerine sahiptir. Tıpkı normal silahlar gibi bu emniyet kilitleri açılmadan atış yapılmaz. Oyun başladığı sırada açmanız, oyun durduğu anda ve bittiği anda bu kilidi kapatmanız gerekir. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız oyun başlamadan hakeme sormalısınız.

Herhangi bir problem sırasında yardım istemek

Paintball oyunu sırasında herhangi bir sorun olduğunda en yakın güvenli bölgeye gitmeli, ellerinizi kaldırarak bir sorun olduğunu göstermeli ve görevlilerden yardım istemelisiniz. Acil bir durum olduğu taktirde hakem oyunu durdurabilir.

Kontroller sırasında atış yapılmamalı

Hakemler tarafından oyuncular veya ekipmanlar kontrol edilirken oyun tamamen durur. Bu sırada kimse kimseye atış yapamaz, yapsa ve vursa bile sayılmaz. Aynı şekilde malzemeleri kontrol edilen oyuncu da herhangi birine atış yapamaz.

Paintball oyunu ve alkol kullanımı

Paintball oymaya başlamadan önce veya oyun sırasında kesinlikle alkol almamalısınız.


Onceki
İstanbul Paintball Yerleri
Sonraki
Paintball Malzemeleri & Ekipmanları Nelerdir?