Kelime kökeni olarak baktığımız paint yani ingilizce boyamak kelimesi ile ball yani top kelimeleri bir araya gelip boya topu veya topla boyama anlamında bir kelime oluşturmuşlardır. Zaman içerisinde çevirisini yapmak yerine dünyanın hemen hemen her yerinde bu şekilde kullanılan, resmi spor müsabakalarında da kabul gören bir kelime, oyun ismi haline gelmiştir. Karşılıklı iki grubun belirli kurallar çerçevesinde oynadığı paintball oyununda çeşitli ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar maske, marker veya işaretleyici, boya topu gibi temel malzemelerden oluşur. Oyunun özelliklerine göre çeşitli ek malzemeler de vardır ancak bunlar genelde profesyonel oyunlarda kullanılır. Paintball oyunun temel ekipmanı olan silahlar özelliklerine, kullanışlarına ve boyutlarına göre çeşitlere ayrılır. Eğer en iyi paintball silahlarını sorarsanız bunun çeşitli yanıtları vardır. Oynayacağınız oyunun özelliğine göre, bu demek oluyor ki oyunun senaryosuna göre veya oynayacağınız ekibe göre en iyi silahlar değişir. Farklı oyunlar farklı senaryolar farklı özelliklerdeki silahları ve ihtiyaçları gerektirir. Bazı oyunlar için otomatik paintball silahları mükemmel seçim olurken bazı oyunlar için otomatik olmayan silahlar daha doğru bir seçimdir. Hangi silahın hangi oyun tarzı için doğru olduğuna karar vermeden önce bu silahların özelliklerini biliyor olmanız silahları tanıyor olmanız gerekir. Öyleyse bakalım paintball silahları ve çeşitleri nelermiş?

Paintball Silahlarını Tanıyalım!

Paintball silahı üzerinde besleme gözü vardır, bu göze boya topları yerleştirilir. Bu boya gözünün ya da besleme noktasının farklı tipleri de vardır. Bazı tip silahlarda yükleme sistemi yaylıdır. Boyayı yerleştirmek için yayı çekersiniz. Boyayı yerleştirdiğinizde geri yerine geçer. Diğer sistem ise yükleme çekimli dediğimiz sistemdir. Bu sistemde de boya topları, silahın yükleme topları alanına düşer. En gelişmiş (modern) versiyonu ise elektronik yükleme sistemi olan versiyonudur.

Paintball oyunun ilk oynanmaya başladığı zamanlarda en eski tipteki işaretleyiciler kullanılmaktaydı. Sürgülü mekanizmali paintball silahlarında tek kullanımlık gümüş kapsüller kullanılırdı. Genelde avlanmak için kullanılan saçmalı tüfeklerde kullanılan sistemin aynısıydı. Ancak modern paintball silahları daha profesyonel ve güvenli bir sisteme sahip. Şimdiki silahlar sıkıştırılmış hava tankları veya sıkıştırılmış karbondioksit tanklar ile çalışıyor. Silahlar çok hızlı bir şekilde geliştirildi. Atış hızı, boya topu kapasitesi, otomatik mekanızma ile çalışması yenilendi. Ilk başlardaki mekanik sistem değiştirildi ve daimi hava basıncı ile yarı otomatik silah özellikleri eklendi. Paintball silahlarının tanklarının atış hızları ve kapasiteleri artırıldı. Elektronik silahlara sıkıştırılmış karbondioksit gazı zarar verdiği için bu silahlarda ağırlıklı olarak sıkıştırılmış hava tercih edilmeye başlandı. Silahların özelliklerine göre kullanımı da değiştiği için Paintball Silahları Nasıl Kullanılır yazımızı mutlaka okumanız gerekir.

Paintball Silah Menzili kaç metre?

Silahların menzili ortalama ve genel olarak 30 – 50 metre arasında değişir. Paintball silahları içerisinde bir seferde 200 boya topuna kadar yükleme yapılabilen modelleri vardır. Yarı otomatik olan bu silahlar bir çok tarzdaki oyun için en iyi paintball silahı veya silahlarından biri deninebilir. Yarı otomatik olması kullanımını kolaylaştırır, daha kolay kontrol edilebilir olur. Bir seferde 200 boya topuna kadar top alabilen haznesi sizi oyun esnasında yarı yolda bırakmaz, çok uzun süre oyunda kalmanızı sağlar. Oyun sırasında tam nişan almışken boya topunuzun bittiğini fark etmemeniz için silahınızda kalan boya topu miktarını sürekli kontrol etmelisiniz. Namlu uzunluğu 8,5 inc olan uzun namlulu paintball silahları da daha geniş arazilerde, daha uzun mesafelerde nişan alınmasını gerektiren oyunlar için en güçlü paintball silahları olarak bilinir. Tüpsüz olduğu için hafif olan bu etkili silahların atış menzili 50 metre kadardır. Ayrıca Paintball Sniper silahlar arasında kullanması en zor ve profesyonel olanıdır.


Onceki
Paintball Silah Çeşitleri & Tabancaları
Sonraki
Paintball Silahı Nasıl Kullanılır?