airsoft

Her oyunda olduğu gibi airsoft oyununun da kendi içerisinde kuralları vardır. Paintball,airsoft gibi oyunların kuralları daha ciddidir. Özellikle güvenlik ile ilgili kurallara özen gösterilmesi hem kendi güvenliğimiz hem de başkalarının güvenliği açısından çok önemlidir. Airsoft oyun kuralları oyuncakları yani airsoft silahlarını bunların kullanımlarını, bu silahların içerisinde kullanılacak olan boncukları kapsar. Bunların dışında oyun sırasında giyilmesi gereken giysileri, giysilerin dışındaki kamuflaj malzemeleri ile maske ve gözlükleri de belirler.

Grupların oyun sayısına bağlı olarak bir oyun senaryosu seçilir. Paintball-daki gibi bayrak kapma veya savunma tarzı oyun senaryoları belirlenebildiği gibi daha farklı özel senaryolar da bulunmaktadır. Oyundaki kişi sayısı arttıkça senaryolar da daha komplike hale gelir. Oyuna başlamadan önce brifingler yapılır. Bu brifingler yani bilgilendirmeler oyun sırasında olabilecek sorunları veya güvenlik problemlerini önlemek içindir. Airsoft oyunu oynanırken takılması için üretilmiş gözlükleri oyun boyunca çıkarmak yasaktır. Oyun sahası içerisinde oyuncuların durması, oyunu durdurması ve birbirleri ile sohbet etmesi yasaktır. Oyun sırasında oyuncuların herhangi bir konuda konuşması gerekiyorsa serbest alana gidip konuşmaları gerekir. Safe Zone adı verilen bu bölgede malzemelerinizi ve ekipmanlarınızı kontrol edebilir, takım arkadaşlarınız ile taktikleriniz üzerine konuşabilirsiniz. Oyunda aktif olmayan herhangi biri bu alana gelebilir ve bu alanda bekleyebilir. Aktif bir şekilde oyuna katılmayan herhangi birinin oyun sahası içerisinde bulunması da yasaktır.

Airsoft oyun kuralları oyun abaşlamadan önce verilen bilgilendirme ile detaylıca anlatılır. Bu konuşmayı dikkate almazsanız oyun sırasında kural ihlali yapabilir daha oyun yeni başlamışken bile oyun dışı kalabilirsiniz. Bu yüzden diskalifiye olmamak için oyunun en başında kurallar kısmını iyice dinlemek ve anlamak gerekir. Airsoft oyununda en temel iki senaryo vardır demiştik, çok az kişinin olduğu oyunlarda oyuncuların belirli kez vurulma hakkı vardır. Bu sayıya ulaşana kadar oyunda kalırlar. Belirli kez vurulma hakkı olan oyunlarda sayılar ve kurallar oyun başlamadan belirlenir böylece oyun sırasında oyunun durmasına gerek kalmaz. Ayrıca bu sayıları kontrol eden biri vardır.

Oyun oynanırken kör atış denilen ortaya atış yapmak yasaktır. Her oyuncunun atış yapmadan önce mutlaka hedefini belirlemesi ve ona göre atış yapması gerekir. Atış mesafesinin 5 metrenin altında olmaması gerekir. Beş metrenin altında yapılan atışlar karşıdaki oyuncuyu tehlikeye atabilir. Bu yüzden bi çok oyunda bu mesafeden daha yakın bir yerden yapılan atışlar geçersiz sayılır hatta atışı yapan oyuncu oyun dışı bile kalabilir. Atış yapmadan önce hedefi belirlemek, hedefin de baş kısmına değil vücut kısmına doğrultarak silah atışı yapmak gerekir. Airsoft Gun olarak da adlandırılan silahlar oldukça güvenlidir. Airsoft silahları elektrikli veya gazlı olduğu için son derece güvenlidir ve zararsızdır. Airsoft oyunu için silahlarınızı kendiniz temin edebilir sadece kıyafetleri ve alanı kiralayabilirsiniz. Bu durumda alan girişi veya oyuna giriş için ayrıca bir ücret ödemenize gerek yok. Eğer kendi airsoft silahlarınız yoksa bunları oyun için kıyafetler ve tüm malzemeler ile birlikte oyun sahasından da temin edebilirsiniz. Yukarıda saydığımız kurallar bu oyunun genel kuralları ile oynanışı hakkında bilgi verir. Airsoft oyunu nasıl oynanır konusunda daha fazla bilgi almak, oyun taktikleri ve senaryolarını görmek isterseniz içeriğimize göz atabilirsiniz.


Onceki
Airsoft İstanbul Fiyatları
Sonraki
Airsoft Fiyatları