Airsoft Nasıl Oynanır

Airsoft nasıl oynanır? Oyun alanları nelerdir, ülkemizde airsoft sahaları var mıdır varsa hangi şehirlerde yer alır? Bu ve benzeri soruların cevapları ile birlikte oyunun kuralları hakkında da geniş bilgilere yer vereceğiz. Airsoft oyunu, paintball gibi açık alanda genelde ormanda ve doğada oynanır. Bu oyunun aynı zamanda bir outdoor sporu olarak adlandırılmasının sebebi de budur. Bu oyun genelde oyun dernekleri veya oyun grupları tarafından düzenlenir. Hafta sonu eğlencesi olarak oynanan oyunun aynı zamanda büyük dernekler tarafından düzenlenen müsabakaları da vardır. Sonunda büyük ödüllerin olduğu büyük airsoft maçları, kalabalık gruplar tarafından oynanır ve bu oyunlar bazen birkaç gün boyunca sürebilir.

Airsoft oyunu İstanbul dahil neredeyse her şehirde oynanan en keyifli ve heyecanlı macera – aksiyon oyunlarından bir tanesidir. Oyun, iki takım arasında oynanır. Takımlar içerisindeki oyuncu sayıları tamamen tercihe kalmıştır ama eğlenceli olması ve tam olarak oyunun ruhunu yansıtması için ekipler içerisinde en az yirmi beşer kişi olması gerekir. Tabi bu rakam sizin ekibinize bağlı olarak değişebilir. Büyük turnuvalarda oyuncu sayısının yüze kadar çıktığı bilinmektedir. Bilgisayar oyunu gibi değişik oyunları (Özellikle Counter-Strike) sevenler tarafından çok daha sevileceğini tahmin ettiğimiz airsoft sporu tam bir stateji ve taktik oyunudur.

Diğer sık sorulan bir soru da oyun tehlikeli midir sorusudur. Herhangi bir oyun ne kadar tehlikeli ise bu oyun da aynı şekildedir, yani ekstra bir tehlikesi yoktur. Oyun sırasında maskeden ziyade miğfer dediğimiz başı korumak için kasklar kullanılır. Bu kasklar sizi hem düşmelere hem de alınan darbelere karşı korur. Ayrıca oyun sahasına koruyucu gözlük olmadan girmek yasaktır. Oyun boyunca da bu özel olarak hazırlanmış koruyucu gözlüğü kullanmak zorundasınız. Gözlüğü kullandığınız sürece hiçbir şekilde yaralanma durumu söz konusu olamaz. Paintball oyununda kullanılan maskeler gibi olmadığı için gözlüğün içi buğulanma ve sorun yaratma ihtimali çok düşüktür. Ortama uyum sağlamanızı ve kolay saklanmanızı sağlayan kamuflajların aynı zamanda sizi tüm darbelere karşı koruyacağını unutmayın.

Airsoft nerede oynanır? konusuna gelirsek, bu oyun açık alanlarda oynanmaktadır. Genellikle çok büyük ormanlık alanlarda iki ekibin belirlediği taktikler doğrultusunda sahada son 1 kişi kalana kadar oynanır. Ekip sayısına göre oyunculardan vurulan oyundan hemen çıkar veya birkaç kez vurulduktan sonra çıkar. Ormanlık alanda çeşitli malzemeler ve doğal siperler kullanılarak korunma sağlanır. Airsoft oyununda kullanılan telsizler, mühimmatlar oyunu daha gerçekçi ve heyecanlı kılar. Sahanın büyük olması sebebiyle oyuncuların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlamak için telsizler kullanılır.

Genel olarak oyun dernekleri ve birlikleri tarafından büyük organizasyonları düzenlenen airsoft için yeni başlayanlara özel çeşitli brifing dersleri verilir. Oyun alanında oyun başlamadan önce de tekrar bu konuda bilgiler verilir. Güvenlik kuralları, oyun kuralları, oyun sırasında ve oyun sahasında neler yapılması gerektiği konusunda herkes bilgilendirilir. Dünyanın en keyifli oyunlarından biri olan bu oyunun tarihçesi ve nasıl ortaya çıktığı konusunda çeşitli bilgiler almak isterseniz Airsoft Nedir başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Oyunun genel kuralları ve güvenlik bilgilerinden bahsettikten sonra diğer yazılarımızda daha detaylı oyun senaryoları ile oyun sahalarından bahsedinceye dek görüşmek üzere!


Onceki
Airsoft Fiyatları
Sonraki
Airsoft Nedir? Paintball & Airsoft Türkiye