1990’lı yıllardan sonra ülkemizde popüler olmaya başlayan airsoft kendine özel sahalarda, ormanlık alanlarda veya terk edilmiş binalarda oynanabilir. Airsoft istanbul oyun alanları içerisinde hem açık kırsal alanlar vardır hem de ormanlık bazı setler. Ayrıca bazı bölgelerde sadece bu oyunda kullanılmak üzere düzenlemiş boş binalar bulunur. Airsoft oyununu istediğiniz herhangi bir yerde herhangi bir düzenek olmadan oynayamazsınız. Oyun alanlarının sahip olması gereken bazı özellikler vardır bu özelliklerin başında da sivil hayattan uzak olmak gelir. Tıpkı Paintball gibi diğer outdoor sporları gibi bu oyunu açık havada, şehir merkezinden uzakta, kimsenin oyuna karışamayacağı ve oyundan etkilenemeyeceği bir yerde oynamak gerekir. Airsoft silahlarını çantasına koymadan açıkta elde taşımak bile yasaktır. Gerçek silah görünümü ile birebir olduğu için insanlar bu silahı gördüğünde korkabilir ya da panik olabilir.

Airsoft oyun alanları, oyunların senaryosuna göre özel olarak dekore edilip düzenlenir. Oyunda bulunan takım sayısı ve kişi sayısına göre de alanların sınırları belirlenir. Airsoft, geniş ve büyük bir oyun sahasında oynanır. Ancak kişi sayısının az olduğu durumlarda oyun alanı sınırları daraltılabilir. Oyuncuların birbirlerini ararken çok zaman kaybetmelerini engellemek için bu tarz düzenlemeler yapılabilir. Oyun senaryosu bayrak alma veya bayrağı koruma gibi senaryolardan kuruldu ise burada bayrak için özel bir alan yapılır. Her iki takımın da özel bayrak koruma alanı bulunur. En fazla yakınlaşılabilecek mesafe belirlenir. Oyunda farklı senaryolar varsa ona göre ekipman ve set inşa edilir. Airsoft istanbul oyun alanları içerisinde en güzel oyun alanları ormanlık olanlardır. Ağaçların, çalıların doğal set olarak kullanıldığı alanlara daha fazla siper almak, saklanmak, atış yapmak için hedefi belirlemek gibi eylemler için farklı set düzenekleri de eklenir.

AVRASYA Paintball & Airsoft

Airsoft istanbul etkinlik planları arasındaki en keyifli ve en eğlenceli olanlarından bir tanesidir. Sadece erkekler tarafından değil kadınlar tarafından da kolaylıkla oynanabilen bu oyun herkes için keyiflidir. Airsoft silahlarının gerçek silah boyutlarında ve ağırlığında olması oyunu kadın oyuncular için biraz daha zor bir gale getirebilir. Oyunun daha iddialı hale gelmesini sağlayan kamuflaj ve diğer tüm koruyucu malzemeler de gramaj olarak biraz ağırdır. Senaryoya göre mühimmat yelekleri, ekstra mermiler ve şarjörler de taşınması gerekebilir. Airsoft istanbul oyun alanları oyunu zorlaştırmak için el verişli olduğu kadar oyun yanı sahalar açısından da oldukça el verişlidir. Oyun sırasında oyuncuların üzerindeki kıyafetleri çıkarması veya kaskını çıkarması yasaktır. Kaskı çıkarabilmesi için oyun sahasının dışına güvenli bölgeye çıkması gerekir. Profesyonel oyun sahalarında sahanın her yerine yakın bir kaç adet güvenli bölge bulunur. Bu bölgeler oyuncuların güvenliği ve konforu açısından çok önemlidir.  Istanbul airsoft sahaları tam olarak oyunun ruhunu yansıtacak şekilde tasarlanır. Siperler kazılır bunların etrafına kum torbaları yerleştirilir. Oyuna başladığınız andan itibaren oyun bitene kadar kendinizi tam bir savaş simülasyonu ortasında bulursunuz. Temposu bir an bile düşmeyen oyunda her şey gerçeğine en uygun şekilde hazırlanmıştır. Oyun sahasının nasıl olması gerektiğini veya neden bu şekilde olması gerektiğini merak edenler Airsoft Nasıl Oynanır yazısını okuyarak oyun ve oyun tarzları hakkında daha fazla bilgi alabilirler. Oyunun oynanış tarzını anladığınızda oyun sahasının ne kadar önemli olduğunu daha iyi bir şekilde idrak edebilirsiniz.


Onceki
Paintball Senaryoları
Sonraki
Airsoft Gun Nasıl – Nerede Oynanır?